- Hoşgeldiniz

Erkeklerde ‘Kepçe Kulak’ Ameliyatı Daha Fazla

Erkeklerde ‘Kepçe Kulak’ Ameliyatı Daha Fazla sitemize 06 Mart 2013 tarihinde eklenmiş ve 483 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Erkeklerde ‘Kepçe Kulak’ Ameliyatı Daha Fazla

Erkeklerin ‘kepçe kulak’ ameliyatlarına daha fazla rağbet gösterdiği belirtildi.

Denizli Devlet Hastanesi Plastik Cerrahi Uzmanı Dr. Mehmet Çilengir, kepçe kulağın kulak kıkırdağının zayıf olması nedeniyle kulak kıvrımlarının yeterli oluşamaması ve kulağın buna bağlı öne ve yana doğru açılı durduğu durum olduğunu belirtti. Halk arasında kepçe kulağın normal bir kulağa göre daha büyükmüş gibi algılandığını belirten Dr. Çilengir, şöyle konuştu: “Böyle bir durum söz konusu değildir. Kepçe kulakta asıl sorun kıkırdağın kıvrık olması gereken bazı kısımlarının düz olmasıdır. Bunun sonucunda kulak kepçesi ile baş arasında normalden daha fazla bir açı oluşur ve kulak öne doğru kıvrıktır. Ayrıca, kepçe kulak doğuştan gelen bir durumdur. Herhangi bir hastalık ya da bozukluk belirtisi değildir. Sonradan kepçe kulağın oluşması gibi bir durum söz konusu değildir.”

Kepçe kulak ameliyatlarının 6 yaşından sonra yapılabileceğini anlatan Dr. Çilengir, kepçe kulaklarından şikayet eden çocukların bu durumunun ebeveynler tarafından önemsenmesi gerektiğini, aksi takdirde çocukların okulda arkadaşları tarafından rencide edilebileceğini söyledi. Dr. Mehmet Çilengir, okul çağındaki çocuklarda kepçe kulak durumunun çocuğun arkadaşları tarafından alay konusu olabileceğini belirterek “Okul başarısını ve sosyal ilişkilerini ciddi oranda etkileyecek bir durumdur. Çocuklar bu durumdan şikayetçi değilse aile çocukları ameliyata zorlamamalı. Çünkü kulak ameliyatı altı yaşından sonra her yaşta yapılabilir” dedi.

Kepçe kulak ameliyatlarına erkeklerin daha çok rağbet ettiğini söyleyen Dr. Mehmet Çilengir, kadınların saçları ile kulaklarını kolayca gizleyebildiklerini, erkeklerde ise böyle bir durumun olmadığını söyledi. Kadınların düğünde saçlarını topuz yaptırdıklarından dolayı kepçe kulaklarının gözükmemesi için evlenmeden önce genellikle ameliyat olmak istediklerini belirten Dr. Çilengir, ortalama ameliyat süresinin bir saat sürdüğünü ve operasyondan 3 – 4 gün sonra

normal hayatlarına dönebildiklerini sözlerine ekledi. – DENİZLİ

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.