- Hoşgeldiniz

Bir Ankara klasiği daha bitti

Bir Ankara klasiği daha bitti sitemize 30 Eylül 2013 tarihinde eklenmiş ve 2.362 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Bir Ankara klasiği halini alan mahalle arası/apartman bahçesi köy düğünlerinin kapanış seremonisi olan havai fişeğe denetim geldi.

Ankaralıların özellikle yaz aylarında düğün salonları yerine mahalle aralarında ve apartman bahçelerinde yapmayı tercih ettikleri, geceyarılarına kadar süren köy düğünlerinin vazgeçilmezi hava fişek için izin almak gerekecek. Valilikten yapılan açıklamaya göre izinsiz olarak ve saat 22.00’den sonra havai fişek atarak, başkalarının huzur ve sükûnunu bozacak şekilde gürültüye neden olanlara Kabahatler Kanunu ve Çevre Kanunu hükümleri uyarınca yaptırım uygulanacak.

Ankara Valiliği, havai fişek kullanımı ve atılmasındaki usul ve esaslarla ilgili düzenlemeler yaptı.

-GENELGE YAYINLANDI-

Ankara Valisi Alâaddin Yüksel, yayımladığı genelge ile izinsiz ve çevreyi rahatsız edecek şekilde havai fişek atılmasının önlenmesini istedi. Ankara’da düğün ve nişanlarda, çeşitli açılışlar ile bazı faaliyetlere ilişkin kutlama etkinliklerinde havai fişek, batarya, maytap, torpil gibi maddelerin kullanımında artış olduğunu kaydeden Vali Yüksel, “Bu maddelerin izinsiz, zamansız veya uygunsuz yerlerde ve usulüne aykırı olarak kullanılması veya güvenlik önlemlerinin alınmaması gibi nedenlerle halkımızda korku, heyecan ve panik yaşandığı Ankara Valiliğine vaki müracaatlar ile basın yayın organlarında münteşir haberlerden anlaşılmaktadır” dedi.

Şenlik ve işaret fişekleriyle oyun ve eğlence aracı olan patlayıcı maddelerin beş kilograma kadar satışının serbest olduğunu ancak 18 yaşından küçüklere satılmasının yasak olduğunu belirten Vali Yüksel, genelgesinde şunları kaydetti:
“Oyun ve eğlence aracı olan patlayıcı maddeler dışında şenlik ve işaret fişeklerinin kullanılması bu işi bilen bir sorumlu gösterilerek yerel mülki amirden izin alınmasına bağlıdır. Havai fişek atılmasının, izin alınması ve güvenlik tedbirleri ile birlikte ehliyetli kişiler tarafından yapılması hususu, Ankara İli Mahalli Çevre Kurulu’nun 27.06.2012 tarih ve 2012/49 sayılı kararı ile düzenlenmiştir. Bu duruma göre, başkalarının huzur ve sükûnunu bozacak şekilde gürültüye neden olan kişi ve işletmeler ile gerçek ve tüzel kişilere Türk Ceza Kanunu, Kabahatler Kanunu ve Çevre Kanunu hükümleri uyarınca yaptırımlar öngörülmüştür. Ankara İli mülki hudutları dahilinde havai fişek kullanımında ve atılmasında aşağıda belirtilen hususlara aynen riayet edilecektir. Buna göre;

1. Havai fişek atılması sonucunda meydana gelen yüksek ses ve gürültünün insanlarda işitme sağlığı ve bazı kritik sağlık etkilerine neden olabileceği ile gürültüye hassas yapı ve mekânlarda da olumsuzluklar yaratabileceği nedeniyle Ulusal bayramlar, milli günler, mahalli kurtuluş günlerinde ve ulusal ve uluslar arası toplantı ve kongreler gibi istisnai durumlar ve yasal olarak verilen izinler dışında havai fişek atılmasına izin verilmeyecektir.
2. Her türlü havai fişek atımında, ateşleyici belgesi sahibi kişilerin sorumluluğunda ve çevre güvenliği alınması suretiyle kullanıma izin verilecek olup, havai fişek atışı için belgesi olmayan ya da belgeleri eksik veya mevzuata uygun olmayan kişilere ateşleme yaptıramayacaktır.
3. Kamu genel sağlığı ile halkın huzur ve güvenliğinin temini bakımından havai fişek atılması uygulaması saat 22.00′den sonra kesinlikle yapılmayacaktır.
4. Esenboğa Havalimanı yaklaşım hatları üzerinde, havalimanı civarı ve uçuş paterni bölgelerinde havai fişek atımı uçuş güvenliği ve can emniyeti açısından tehlikeli olduğundan yasaktır.”

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.